Nytt forskningsprosjekt om statlige IKT-prosjekters levetid
Oslo, 08.01.2025
I et nytt forskningsprosjekt for Forskningsprogrammet Concept ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet (NTNU) skal Vista Analyse utrede levetiden til statlige IKT-prosjekter. Med seg på laget har Vista Analyse IKT-eksperter fra Analysys Mason og Metier.
De statlige investeringsprosjektene innenfor IKT omfatter både digitaliseringsprosjekter og infrastrukturprosjekter. Funnene i forskningsprosjektet vil gi en pekepinn på hvilke levetider som bør antas for IKT-prosjekter i ulike konsekvensutredninger.
Prosjektgruppen vil studere hvordan IKT-prosjekters overlevelsessannsynligheter, livsløp og levetider påvirkes av vedlikehold, omorganisering og prosjektfleksibilitet. Videre vil forskerne undersøke hvordan IKT-prosjekters levetid endrer seg over tid og skiller seg fra levetiden til annen realkapital.
I forskningsprosjektet vil Vista Analyse, Analysys Mason og Metier gjennomføre praktiske erfaringskartlegginger basert på informasjon fra konkrete prosjekter og informanter. Dessuten vil forskerne ta for seg anslåtte levetider i forsknings- og utredningslitteratur og evaluerings- og regnskapspraksiser.
- Det er med stor entusiasme at vi setter i gang med et nytt prosjekt som forener de spennende temaene IKT, realkapital og utvikling av utredningsmetodikk. Vi gleder oss til å jobbe med Concept igjen og til nok et interessant prosjekt med Analysys Mason og Metier, sier partner og prosjektleder i Vista Analyse, Rasmus Bøgh Holmen.